Menu Close

Patarimai sėkmingam startui darželyje

Ištraukos iš psichologės Eglės Gudelienės straipsnio „Kelias į naujas galimybes“
Straipsnį galite rasti internete: http://4pcentras.com/kelias-i-naujas-galimybes/


Užduotys tėveliams vaikui pradėjus lankyti darželį:
• Papasakoti auklėtojoms, kuo jūsų vaikas ypatingas (ką mėgsta, kas nepatinka, kas nuramina)
• Pasiūlyti vaikui į darželį neštis mėgstamą žaislą (su juo paprastai būna ir drąsiau, ir smagiau).
• Buvimo laiką darželyje ilginti palaipsniui: pirmosiomis dienomis pabūti kartu, po to palikti vaikutį vieną keletui valandų, tuomet jau iki pietų miego, dar vėliau – visą dieną.
• Susikurti su mažyliu tam tikrą atsisveikinimo tradiciją, nepabėgti slapčiomis.
• Adaptacijos metu emociškai palaikyti mažylį: dažniau jį apkabinti, priglausti, pabučiuoti.
• Poilsio dienomis laikytis darželio dienotvarkės, pasiūlyti maisto, kurio jis negavo darželyje.
• Vaikui girdint apie darželį pasakoti pozityvius dalykus, o tai, kas neramina aptarti individualių pokalbių su auklėtojomis metu.
Skirtingų vaikų reakcijos į tą patį pokytį gali būti visiškai skirtingos
Vaikui pradėjus lankyti darželį jis susiduria su nauja aplinka, keičiasi jo dienotvarkė, atsiranda naujų patirčių, keliančių nerimo ar įtampos jausmus. Todėl natūralu, kad kuriam laikui gali pasikeisti vaiko emocijos ir elgesys. Vieni vaikai tampa judresniais, jausmingesniais, kiti, priešingai, tampa uždaresni, atsisako bendrauti, renkasi stebėtojo rolę. Tad neišsigąskite, jei adaptacijos metu jūsų vaikas:
• pradės mažiau arba daugiau valgyti,
• trumpiau ar prasčiau miegos,
• darželio aplinkoje mobilizuosis, o namuose „iškraus“ neigiamas emocijas (artimi žmonės padeda atsipalaiduoti),
• taps irzlesnis, jautresnis, sunkiau sukalbamas,
• vėl ims šlapintis į kelnytes ar lovą;
• daugiau sirgs (per ligą, karščiavimą organizmas pašalina stresą, tad pirmaisiais metais vaikai gali sirgti kas 4-6 savaites).
Adaptacijos procesas gali užtrukti iki 3 – 6 mėn.
Pats žodis “adaptacija” reiškia prisitaikymą. Tai savo vietos pagal asmeninius poreikius radimas, o iš patirties žinome, kad paieška gali užtrukti.
Jei vaikas prie pasikeitimų prisitaiko per dvi – tris savaites, sakoma, kad adaptacija lengva / greita, kai ji trunka nuo 1 iki 3 mėn. galima teigti, kad ji vidutiniška, na o jei nerimastingas vaiko elgesys darželyje stebimas ilgiau nei pusmetį, galima teigti, kad vaiko adaptacija yra apsunkinta, tad tikslinga pasikonsultuoti su psichologu dėl pagalbos vaikui.

8 žingsneliai link ramios ir sėkmingos adaptacijos
Siekiant sėkmingos ir ramios vaiko adaptacijos svarbu, kad tėvai fiziškai nutoltų nuo vaiko palaipsniui, mažais žingsniais. Rekomenduojama tokia seka:
• 1 žingsnis: mamos/tėčio buvimas kartu su vaiku toje pačioje patalpoje tol, kol vaikas pradeda domėtis grupės patalpoje esančiais daiktais ir/ar žmonėmis (šiame etape būtina sąlyga – tėvai sėdi, po grupę nevaikšto ir drąsina savo vaikutį bendrauti su auklėtoja ir kitais vaikais; sėdėjimas pasitarnauja greitesniam vaiko susidomėjimui kitais aplinkoje esančiais žmonėmis)
• 2 žingsnis: mamos/tėčio išėjimas į greta esančią patalpą (pvz., rūbinėlę), kad vaikas pajaustų, kad gali būti saugus net kai Jūsų kelias akimirkas nemato;
• 3 žingsnis: mamos/tėčio trumpas (iki 3-5min.) išėjimas už grupės durų (pvz. „paskambinti“), jei vaikas Jūsų pasiges – pravėręs grupės duris pamatys ir nurims;
• 4 žingsnis: mama/tėtis išeina iš grupės 10-15min. (pvz., į tualetą), net jei vaikas sunerims ar ims verkti, Jūs greit grįšite ir turėsite progą nuraminti mažylį;
• 5 žingsnis: mamos/tėčio išėjimas į lauką maždaug 20-30min. (pvz., trumpam nueiti iki parduotuvės ko nors nupirkti), vaiko pratinimasis pamojuoti ir stebėti išeinančius/ateinančius tėvus;
• 6 žingsnis: vaiko palikimas grupėje 1-2val.;
• 7 žingsnis: vaiko palikimas grupėje iki pietų miego;
• 8 žingsnis: vaiko palikimas grupėje visą dieną (šis etapas rekomenduojamas tik po to, kai vaikas geba grupėje ramiai praleisti pirmąją dienos dalį)
Jei šios strategijos nepadeda, pasikonsultuokite su psichologu individualiai.
Darželis – ne „Bermudų trikampis“, tad būtinai atsisveikinkite su vaiku prieš išeidami. Dalis vaikų, atsisveikindami su savo tėvais, pravirksta, todėl tėvai dažnai griebiasi gudrybės – nutaikę momentą, kai kur nors nukrypsta vaiko dėmesys, tyliai išbėga. Toks netikėtas tėvų dingimas gali sukelti vaikui papildomą nerimą dėl to, kad darželyje prapuola žmonės, tad čia nesaugu ir baisu. Todėl kartu su vaiku susikurkite atsisveikinimo tradiciją (prieš išeidami apsikabinkite, duokite „penkis“ ar bučkį, suskaičiuokite iki 10, pamojuokite vaikui, jus stebinčiam pro langą). Šio ritualo laikykitės kasdien, nes tai, kas pastovu, veikia raminančiai. Be to, taip vaikui bus aišku, kada jūs išeisite. Na ir dar vienas svarbus pastebėjimas: kuo sunkiau vaikui nuo jūsų atsiskirti, tuo svarbiau išsiskyrimo neištęsti, tad po atsisveikinimo ritualo ramiai perduokite vaikutį į auklėtojos rankas ir ryžtingai išeikite. Net jei vaikas verkia, paprastai tai trunka vos keletą minučių, o netrukus, auklėtojos padrąsintas, jis jau sėkmingai dalyvauja grupės veikloje.
Atsakymai į vaikų klausimus – dar vienas raktas į sėkmę. Vaikai vengia to, ko nepažįsta, ko nežino, kas kelia nerimą ar baugina. Tad tėvai, norėdami padėti vaikui susidraugauti su darželiu, turėtų išlikti ramūs, nuoseklūs, tikėti sėkme, drąsinti vaiką ir atsakyti į jam rūpimus klausimus. O klausimų vaikams gali kilti pačių įvairiausių: „Kodėl man reikia eiti į darželį?“, „Ką reikės daryti, kai man bus liūdna?“, „O jei aš nenorėsiu pietų miegelio?“, „Kas man padės apsirengti?“, „Kada tu, mama, ateisi manęs pasiimti?“ ir pan. Aiškūs ir konkretūs atsakymai vaikus ramina, tad kalbėkitės ir aptarkite įvairias galimas situacijas, vartykite ir skaitykite tam skirtas knygeles.
Na ir pabaigai, siunčiu svarbiausią žinutę tėvams: į vaiko gyvenimą pasibeldus permainoms jam ypatingai svarbi tėvų meilė, jų padrąsinimas, emocinis palaikymas, vidinė ramybė ir tikėjimas, kad vaikui pavyks.

Skip to content